LIVE VIDEO: 9NEWS Early Morning News    Watch
 

Colorado High school skiing crowns state champions (Results)

11:34 PM, Feb 15, 2013   |    comments
  • Share
  • Print
  • - A A A +

WINTER PARK- Despite a cold afternoon on the slopes the competition was heated, sparked by a dramatic finish.

Evergreen's Clara Hathorne had the girls slalom state championship all but wrapped up nearing the bottom of the hill. On the final gate she couldn't get her ski on the proper side of the gate and was disqualified. The unfortunate mishap moved the title to Nederland's Dayna Larsen who won with a time of 1:36.

"Skiing is a sport where it's anybody's run," Larsen said. "There are five of us out here that could have won and it just happened to be my day."

Summit took home the girls team slalom championship.

The boys finish was much simpler but just as exciting. Jake Bender raced away from the competition in the slalom, winning the individual title by more than two and a half seconds to help Evergreen win the team championship as well.

HRER ARE THE REULTS:

OVERALL TEAM SCORES:

BOYS: 
Summit 664
Evergreen 612
Aspen 604.

GIRLS: 
Summit 633
Aspen 631
Steamboat Springs 598.5

BOYS SLALOM TEAM SCORES:
Evergreen 169
Summit 162
Battle Mountain 154
Steamboat Springs 142
Aspen 141 

BOYS SLALOM:
Jake Bender - Evergreen - 1:31.28
Daniel McFadden - Summit - 1:33.82
Brinton Barry - Battle Mountain - 1:34.04
Luke Prosence - Aspen - 1:37.16
Tucker Gordon - Evergreen - 1:38.00

GIRLS SLALOM TEAM SCORES:
Summit 162
Nederland 161.5
Evergreen 161
Steamboat Springs 159.5
Aspen 143

GIRLS SLALOM:
Dayna Larsen - Nederland - 1:36.00
Suzanne Lyon - Steamboat Springs -1:37.34
Rae Lemon - Evergreen - 1:38.19
Anne Parker - Summit - 1:38.38
Katy Harris - Summit - 1:38.44

BOYS GIANT SLALOM TEAM SCORES:
Evergreen 167
Steamboat Springs 163
Summit 154

BOYS GIANT SLALOM:
Patrick Gruber - Summit -1:54.60
Jake Bender - Evergreen - 1:54.81
Bailey - Platte Canyon - 2:00.71
Peter White - Steamboat Springs - 2:03.55
Grant Ellwood - Nederland - 2:04.00

GIRLS GIANT SLALOM TEAM SCORES:
Evergreen 171
Nederland 161
Battle Mountain 150

GIRLS GIANT SLALOM:
Dayna Larsen - Nederland - 1:56.86
Clara Hathorne, Evergreen - 1:58.53
Katy Harris - Summit - 1:59.91
Rae Lemon - Evergreen - 2:01.61
Kendall VanHee - Battle Mountain - 2:03.42

CLASSIC 5K CROSS COUNTRY:

BOYS TEAM SCORES:
Summit 174
Aspen 166
Eagle Valley 144

BOYS 5K CROSS COUNTRY REULTS:
Keegan Swirbul - Aspen - 18:03.7
Jackson Hill - Summit - 18:07.7
Henry Trowbridge - Summit - 18:33.8
Cameron Bobb - Summit - 18:54.6
Sam Piehl - Summit - 19:17.1

GIRLS TEAM SCORES:
Aspen 172
Summit 168
Vail Mountain 157  

GIRLS 5K CROSS COUNTRY RESULTS:
Hailey Swirbul - Aspen - 20:42.1
Taeler McCrerey - Summit - 20:43.0
Katie Scruggs - Vail Mountain - 21:31.4
Logan McNamee - Aspen - 23:02.1
Ruthie Boyd - Summit - 23:09.9

CLASSIC SKATE CROSS COUNTRY:

BOYS TEAM SCORES:
Summit 174
Aspen 160
Eagle Valley 150

BOYS CLASSIC SKATE RESULTS:
Jackson Hill, Summit - 13:42.8
Nic Reitman - Colorado Rocky Mountain School - 14:18.3
Cameron Bobb - Summit -14:29.5
Joe Barrett - Battle Mountain - 14:53.2
Henry Trowbridge - Summit - 15:03.5

GIRLS TEAM SCORES:
Aspen 169
Vail Mountain 165
Summit 163

GIRLS CLASSIC SKATE RESULTS:
Hailey Swirbul - Aspen - 15:57.9
Taeler McCrerey - Summit - 16:34.6
Katie Scruggs - Vail Mountain - 16:44.8
Ruthie Boyd - Summit - 17:49.9
Nina Beidleman - Aspen - 18:07.6

(KUSA-TV © 2013 Multimedia Holdings Corporation)

Most Watched Videos